Jméno Růže - Umberto Eco

1. dubna 2007 v 19:17 | Tjen Welion |  Knihy přečtené
Historický román vydaný roku 1980, děj situován do 14. století, psáno ich formou.

Hlavní postavy: Adso z Melku ("vypravěč")
Vilém z Baskervillu
Opat
herbarista Severin
knihovník Malachiáš
inkvizitor Bernard Gui
Jorge

Stručné shrnutí děje:
Starý mnich Adso z Melku vypráví jak s jako mladý novic putoval s bývalým inkvizitorem Vilémem z Baskervillu po Italských opatstvích. Na jednom opatství těsně před jejich příjezdem dojde k záhadnému úmrtí jednoho z mnichů a opat žádá Viléma, aby tuto událost vyšetřil do příjezdu zástupců císaře a papeže, kteří se mají v opatství sejít. Vilém s Adsem se smějí pohybovat po celém opatství, jen do knihovny je všem přísně zakázaný vstup. Je ovšem více než pravděpodobné, že mrtví mnich vypadl právě z okna knihovny, a tak se do ní snaží dostat jakýmkoliv způsobem. Na druhý den se najde další mrtví mnich v kádi s krví, třetí den umírá další. Starý slepý mnich Jorge varuje všechny mnichy, že je to již třetí polnice signalizující příchod antikrista. Do děje vstupuje i tajemná kniha, kterou objeví herbarista Severin. Než jí však stačí předat Vilémovi, je zabit a kniha zmizí. Vilém s Adsem konečně oběví cestu do knihovny a zjistí, že je to obrovský labyrint a snaží se rozluštit jeho tajemství. Na povrch konečně vyplouvá co je to za tajemnou knihu, jedná se o druhý díl Aristotelovy Poetiky, pojednávající o smíchu. Uprostřed těchto podivných událostí přijíždí delegace papeže a do vyšetřování se zapojuje inkvizitor Barnard Gui, který nakonec zatýká lehce pomateného mnicha Salvatora a vesnickou dívku, do které je Adso zamilován od doby, co jí přistihl v kuchyni opatství. Jako další umírá knihovník Malachiáš, další mnich, který se setkal s Aristotelovým spisem. Vilém konečně odhaluje skutečnou příčinu všech úmrtí a jejich původce a v noci se vydává s Adsem do knihovny. V přístupové chodbě do knihovny je uvězněn opat a v tajné místnosti nalézají slepého Jorga i s onou tajemnou knihou. Vilém jí se zájmem listuje a Jorge si myslí, že se také otráví jedem, kterým jsou napuštěny stránky spisu, díky své slepotě netuší, že má Vilém rukavice. Ve snaze zabránit vyzrazení obsahu knihy jí Jorge pozře a snaží se Viléma s Adsem uvěznit v tajné místnosti. Když se mu to nepovede, zapálí celou knihovnu, kde zemře spolu s opatem. Požár zachvátí nakonec celé opatství a to lehne popelem.

Příběh se odehrává v sedmi dnech, které jsou navíc rozděleny do jednotlivých kapitol podle času, ve kterém se odehrávají. Český text je prokládán latinskými citacemi. Popisy osob a opatství jsou velmi detailní, oběvuje se i jistá kritika církve.

Moje hodnocení: 85% Upřímně řečeno jediné co se mi nelíbilo byly latinské texty, prtože jejich překlady sou uváděné vzadní části knihy... No prostě aby se v tom prase vyznalo :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 agent P agent P | 17. července 2007 v 22:51 | Reagovat

Jé, Eca toho já rád. Třeba takový Baudolino, to je něco jako historické fantasy, kde si hlavní postavička povídá jak s historickými postavami, tak s fantastickýma příšerama a výplodama středověké mysli. Vřele doporučuji :-)

2 Tjen Welion Tjen Welion | 19. září 2007 v 17:10 | Reagovat

Agent P: Faaakt?? heeeele, to zní zajímavě, to si seženu :) Děkuju za doporučení!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama