Svět podle Garpa - John Irving

1. dubna 2007 v 13:34 | Tjen Welion |  Knihy přečtené
Budete - li mi chtít někdy udělat radost, obohaťte moji knihovnu o tuto knihu...

Svět podle Garpa:

postavy: - T.S.Garp
- Jenny Fieldsová (Garpova matka)
- technik seržant Garp (Garpův otec)
- Helena Holmová (Garpova manželka)
- Duncan, Walt, Jenny (Garpovy děti)
- Eleen Jamesová
- Roberta Muldoonova
- Michael Milton (Milenec Heleny Garpové)
- John Wolf (vydavatel)
- Plína Pú Percyová


Stručné shrnutí děje:
Jenny Fieldsová i přes protesty svých rodičů odchází z vysoké školy, odmítá se vdát a stává se zdravotní sestrou. K mužům zaujímá naprosto odmítavý postoj, ale přesto by ráda měla dítě, díky čemuž se stává "sexuálně podezdřelou". Nakonec se otcem jejího dítěte stane těžce raněný technik seržant Garp, který brzy umírá. Jenny nezná ani jeho křestní jméno, a tak pojmenuje svého syna T.S.Garp a o jeho původu říká jen velmi málo. (otec byl voják, zemřel, na svatbu nikdo ani nestihl pomyslet)

Jenny po Garpově narození přijímá místo zdravotní sestry na chlapecké střední škole Steeringu, kde sama vychovává svého syna, což stále vede ke spekulacím o jeho původu. V době dětství pes rodiny Percyových ukousne Garpovi ucho. (On se mu jednou pomstí, ucho za ucho...). Když Garp dospěje do přiměřeného věku, začne sám studovat Steeringskou školu a matka ho zapíše do kurzů zápasu. Tady se Garp poprvé setká s Helenou Holmovou, která sedí s knihou a zamlženými brýlemi v tělocvičně a prohlašuje, že si vezme jedině spisovatele.

Po vystudování Steeringu odjíždí Jenny s Garpem do Vídně, kde Jenny napíše svůj román Sexuálně podezdřelá, díky které se proslaví hlavně u feministek. Okolí jí má zazlé, že v něm moc ukazuje své soukromí. Garp zde napíše povídku Penzion Grillparzer. Tím se stává spisovatelem a po návratu do USA se ožení s Helenou Holmovou. Mají spolu syna Duncana, o kterého se Garp stará, zatímco jeho žena přijme místo profesorky angličtiny. Garp v tu dobu píše další román s názvem Otálení, podvádí svoji ženu se slečnami na hlídání dětí, také se seznamují s manželským párem Flatcherových, na nějaký čas se dokonce oba páry "vymění" a Garpa tato skutečnost inspiruje k napsání dalšího románu, který však není úspěšný.

Po návratu "do starých kolejí" se Heleně a Garpovi narodí druhý syn - Walt, Garp má velký strach o život a zdraví své rodiny, často má noční můry. Svůj strach shrnuje pod název Spodní výr, který ho pronásleduje na každám kroku.

Helena se mezitím zaplete se svým studentem Michaelem Miltonem. Garp jejich vztah odhalí a požaduje, aby byl konečně ukončen. Odjíždí s dětmi do kina, Helena se pokusí ukončit vztah s Michaelem, on za ní ale přijede a vše skončí tragickou nehodou, kdy Garp přijíždí s dětmi z kina a nabourá auto s Helenou a Michaelem. Při této nehodě zemře Walt, Duncan přijde o oko a Michael o penis.

Helena, Garp a Duncan odjíždějí do Dog's Head Harbor k Jenny, která ve svém domě poskytuje útočiště pro zneužívané a muži zklamané ženy, z nichž nejhorší jsou stoupenkyně Eleen Jamesové, děvčete, které někdo znásilnil a vyřízl jí jazyk. Její stoupenkyně mají naprotest všechny vyříznutý jazyk, Garp je nemůže vystát. Jediná ze zdejších obyvatelek se kterou vychází je Roberta Muldonová (Dříve hráč rugby Robert Muldon).

Za pobytu v Dog's Head Harbor se narodí Heleně a Garpovi dcera, pojmenují ji po babičce Jenny. Garp píše další romá Svět podle Bensenhavera, snaží se v něm popsat nebezpečnost a hrubost současného světa, ukazuje v něm i svůj strach.

V době před vydáním románu odjíždí Garp s rodinou zpět do Vídně a Jenny je zastřelena, když vede veřejný projev na podporu nějaké kampaně. Garp trvá na tom, že sezúčastní jejího pohřbu, jediný problém je, že je to pohřeb feministický a tedy přítomnost muže není povolena. Roberta tedy Garpa převleče za ženu, je však odhalen Pú Percyovou a musí rychle prchnout. V letadle se seznámí s Eleen Jamesou, která absolutně odmítá "své stoupenkyně" a stěhuje se ke Garpovi a Heleně do Dog's Head Harbor, kde vznikne nadace Jenny Fieldsové na podporu žen v nouzi. Jejím správcem je Roberta Muldonová. Eleen po setkání a soužití se svými stoupenkyněmi vydává článek, proč nejsem stoupenkyní Eleen Jamesové, včemž jí podporuje pouze Garp, ostatní jsou proti.

Helenin otec zemře jen krátce po Jenny. Po této události odjíždí celá rodina Garpových do Steeringu a kupují zde jedno ze sídel. Nemocniční křídlo Steeringské školy je pojmenováno nemocnicí Jenny Fieldsové. Garp se zde při ranním běhu vyhne pokusu o vraždu, ale jen na krátkou dobu. Několik dnů po prvním pokusu je zastřelen v tělocvičně, kde trénuje zápas, novou stoupenkyní Eleen Jonesové - Plínou Pú.

Celá kniha končí shrnutím životů všech ostatních hlavních postav, v kapitole s názvem Svět po Garpovi.

Moje hodnocení: 100%, prozatím zřejmě nejlepší kniha, jakou jsem četla! Rozhodně doporučuji všem její přečtení!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Četli jste tuto knihu?? Jak se vám líbí?

0-10% 6.7% (1)
11-30% 0% (0)
31-50% 0% (0)
51-70% 6.7% (1)
71-90% 13.3% (2)
100% 73.3% (11)

Komentáře

1 Zidgor Zidgor | 1. dubna 2007 v 18:53 | Reagovat

Tuhle knihu sem sice nečet, ale když to tak pročítam takbych to i přečet :)

2 Doktor Doktor | 1. dubna 2007 v 23:54 | Reagovat

Komu,že patřil ten výtisk, který si četla? :-)

Taky doporučuju, jedna z nejlepších knih kterou sem četl.. Ale slabým povahám, lidem beroucí život moc vážně a puritánům předcházející rada nepatří :-)

3 Tjen Tjen | 9. dubna 2007 v 14:06 | Reagovat

Komu?? Já ani nevím :) Jednomu trhlému Doktorovi, toho asi neznáš :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama