NIKDYKDE - Neil Gaiman

6. května 2007 v 22:47 | Tjen Welion |  Knihy přečtené
Trochu mimo povinnou četbu, ale tahle knížka se mi opravdu moc líbila!Představte si, že si žijete jen tak šťastně, nic vám v podstatě nechybí . Jste celkem slušně placený úředník, máte krásnou snoubenku, kterou si máte brát a jediný dobrý skutek vám změní celý život. Tak přesně o tom, je NIKDYKDE.

Richard Mayhew je mladý úředník, který žije naprosto normálním životem, ve kterém je jedinou zvláštností jeho sbírka trolů na pracovním stole. Podivné věci se ovšem začnou dít od toho dne, kdy se na něho začnou valit nepříjemné skutečnosti: Začne to zapomunutou rezervací stolu na večeři se snoubenkou a jejím šéfem, pokračuje to přes zapomenutí pracovní schůzky, zabouchnuté klíče a nakonec se tou nejdůležitější skutečností stane nalezení zraněné dívky jménem Dvířka.
Úryvek:
"Richarde Olivere Mayhewe," pronesla chladně Jessika. "Okamžittě položíš tu mladou osobu a půjdeš sem. Jinak je konec s naším zasnoubením. Varuju tě!"
Richard cítil, jak se mu po košili rozlévá lepkavá teplá krev. Někdy člověk nic nenadělá. Odešel Pryč.

Dvířka ovšem ke svému zranění nepřišla jen tak náhodou, naopak způsobil jí je jeden z nájemnýc hvrahů, kteří ji pronásledují v podzemí Londýna. Jí se ovšem podaří prchnout do Nadlondýna, kde ji najde Richard, který zatím ještě netuší, že když tuto dívku odnese domů, ošetří, vyprovodí z bytu nájemné vrahy Vandemara a Croupa a donese vzkaz markýzi de carabasovi, změní to od základu jeho život.
Úryvek:
Richard naklonil hlavu k rameni. "Promiňte," řekl,"vím, že má otázka je velice osobní. Ale jste snad duševně chorý?"
"Je to možné, ale krajně nepravděpodobné. Proč?"
"No, " řekl Richard, "jeden z nás rozhodně je."
A tak zatímco se Dvířka s De Carabasem vrátí do Podlondýna, Richard pomalu zjišťuje, že s jeho životem je něco krajně v nepořádku. V práci ho nikdo nepoznává, jeho stůl je prázdný a nechali ho vystěhovat, jeho snoubenka netuší, že kdy měla jakéhokoliv přítele a na ulici jakoby ho snad ani nikdo neviděl. Až na jednoho muže, který ho zavede do Podlondýna. Richard se tu po cestě za Lady Dvířkou setká s podivnými lidmi, kteří si říkají krysomluvčí a plní krysí příkazy, ale i s podivnými ženami v černých sametových šatech, které jsou na pohled velmi krásné, ale na dotek velmi nebezpečné. Také zjistí, že oslovovat Sira Dlouhoocasého slovy: "Ahoj Krysko" není nejlepší nápad a už vůbec není dobré přiznávat, že se ho pokusil zabít ovladačem na televizi.
Úryvek:
"Měla jsem hlad," omlouvala se.
"No to já také," řekl jí.
Ohlédla se k ohníčkům na druhé straně místnosti. Pak se zase podívala na Richarda.
"Máš rád kočku?" zeptala se.
"Ano. Kočky jsou fajn."
Anastázie se ulehčeně usmála. "Stehýnko?" zeptala se. "Nebo prsíčka?"
Krysomluvčí Anastasie převede Richarda přes most Nights bridge až k "Pohyblivému trhu", kde Richard zjistí, že výmněna jídla a informací za krabičku sirek a špinavý kapesník může být velice výhodná a také se tu Richard přidá k Dvířce a De Carabasovi, kteří se vydávají hledat anděla Islingtona, aby jim objasnil, kdo a proč vyvraždil Dvířčinu rodinu. Richard doufá, že mu tato cesta pomůže vrátit zpět jeho život. Cestou je provází Dvířčina osbní stráž - Hunter, která si klade za cíl zabít Londýnskou Bestii, obrovského kance žijícího po staletí v Podlondýně.

Úryvek: "Možná,"trval na svém Richard, "možná máme na mysli různé věci. Ti andělé, o kterých mluvím já, mají křídla, svatozář, trubky, pokoj-lidem-dobré-vůle a tak."
"To je ono," chválila ho Dvířka. "Správně. Anděl!"
----
"Nikdy jsem nic podobného neochutnala," řekla dvířka.
"A už ani neochutnáš," řekl Islington."Toto je poslední víno z Atlantidy."
Richard otevřel ústa, aby vysvětlil svému hostiteli, že Atlantida nikdy neexistovala, ale uvědomil si, že andělé také neexistují. A že vůbec většina jeho zážitků z posledních dní byla nemožná, a proto zase ústa zavřel a upil další kapku vína.

Cestu jim samozřejmě znepříjemňuje pan Croup a pan Vandemar, kteří je pronásledují skoro až k andělu Islingtonovi. Ten však Dvířku, Richarda a Hunter pošle pro klíč k Domonikánům a přesvědčí je, že s tímto klíčem Dvířka dostane své odpovědi a Richard svůj život. Richard postupně zjišťuje, že stanice metra v Londýně nemají své názvy jen tak, protože třeba na Earl's Courtu se nachází skutečný hraběcí dvůr v jednom z vagonů podzemky. Hraběte De Carabase cestou postihne jistá nepříjemnost v podobě pánů Vandemara a Croupa, a tak se nezúčastní cesty k Dominikánům, kde jsou Dvířka, Hunter i Richar podrobeni zkoušce, po jejímž absolvování získávají onen vytoužený klíč.

Ukázka:
"My hledáme klíč -" začal Richard.
"Ano," řekl opat.
"Je pro anděla, "vysvětloval dál Richard.
"Ano,"řekl zase opat.
Richard ztišil hlas. "Pochopte, andělovi nemůžete říct ne, zvlášť ne vy, člen církve."

Cesta k Islingtonovi tentokrát vede přes labyrint s Londýnskou bestií, kde padne jeden z hlavních hrdinů a jiný člen výpravy v sobě najde nečekanou odvahu. Dvířka padne do rukou Croupa a Vandemara, ale nakonec se skoro všichni setkají u anděla Islingtona, kde se Dvířka skutečně dozví pravý důvod vyvraždění svojí rodiny a Richard, který za tu dobu několikrát málem přijde o život získá konečně možnost návratu ke svému životu.

Úryvek:
markýz De Carabas stál a hleděl na deře. Možná ho něco napadne. Přinejmenším měl výhodu překvapení.
A potom ucítil na krku nůž a uslyšel slizký hlas pana Croupa.
"Už jsem tě dnes jednou zabil. Proč jsou někteří lidé tak nepoučitelní?"

Jak to ale všechno ve skutečnosti bylo a jestli se Richard vrátí do Nadlondýna, to už si přečtěte sami. A věřte, stojíte za to, Zjistíte třeba, že i anděl může být pěkný parchant a lucifer, že byl absolutní amatér. Tak tedy poznejte svět lidí, kteří propadli trhlinami a už nikdy se nebudete cítit ve městě bezpečně. A v Londýně dvojnásob :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 metloska metloska | Web | 9. listopadu 2008 v 22:15 | Reagovat

tchus hezkej clanecek...mas zajamvej a dobrej blog...nechces se sprátelit??=o)

2 metloska metloska | Web | 9. listopadu 2008 v 22:15 | Reagovat

kdyztak pisni na blog...dky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama