Exkurze do Akademie Věd 23.10.2007

25. října 2007 v 18:14 | Tjen Welion |  Střípky ze života mého...
Aneb jak jsme se seminářem z fyziky jeli na "výlet" do Prahy.

Venku hnusně, vítr fouká jako zběsilý a z postele se musím vyhrabat až nelidsky brzo..

Něco kolem půl 8 odjíždíme od školy, paní profesorka nám přečte něco o tom, kam to vlastně jedem a pár minut na to už opět spím jako zabitá a probouzím se až při průjezdu kolem Izraelské ambasády a skoro v polospánku dojíždím před Akademii věd.

Tady nás vyženou z autobusu a hned míříme do jedné budovy, tady postojíme asi tak minutu v hale a přemisťujeme se do jiné budovy, kam nás nepustí ani do té haly a už pochodujeme k budově třetí, konečně té správné. Tady hodně dlouho čekáme v prostoru menším než malém, abychom se pak přemístili do jakési místnosti, kde se dozvíme něco o plazmatu, rozdělíme se na dvě skupiny a ta naše míří do vedlejší budovy, kde uvidíme Laser PALS. Hned za dveřmi si musíme vzít návleky na boty, ve kterých pak některé trubky odjíždějí i domů, protože si je zapomenou sundat, ale o tom až později.

S návleky na nohou pokračujeme do jakési "zasedací" místnosti (vypadalo to jako chodba, která je trochu rozšířená, je v ní halda židlí a promítací plátno), kde se dozvíme o tom, co to vlastně PALS je a jak se sem dostal (odkoupen za 1 marku od Němců) a můžeme pokračovat k jeho modelu. Od modelu se po schodech dostaneme až k oknům, za kterými můžeme obdivovat haldu trubek a zrcadel, o jejichž funkci máme jen lehké povědomí z předchozího výkladu. Nicméně obrovská bezprašná laboratoř v níž se pohybuje halda lidí v pláštích, návlecích a rukavicích na mě udělá dostatečný dojem i když vlastně nemám ani ponětí, co tam ti lidé dělají a k čemu je to dobré. prohlídka sklepu pod laserem už je trochu o něčem jiném, tady už sem tam vládne lehký chaozz :)
A už nastává čas vystřídat se s druhou skupinou a jít se podívat na TOKAMAK. Popravdě toto zařízení na mě žádný příliž velký dojem neudělalo, protože nemám ani ponětí k čemu je to dobré a ve chvíli, kdy jsme vlezli do jakéhosi skladiště, kam jsme se skoro nevešli a navíc tam byl šílený bordel, sem tam se válely staré klávesnice, o zeď bylo opřené kolo a starý věšák... Rozhodně to na mě nepůsobilo jako vědecké pracoviště, takže mě nijak neohromilo, že ta halda šrotu po mé levé ruce je vrchol současné vědy, který ovšem budou demontovat a místo něj montovat lepší.. Mno jen doufám, že ten už bude v trochu "vědečtějším" prostředí než tenhle..
Tímto exkurze končila a my se navracíme k autobusu, kde si vezmu svůj batoh a vyrážím bloudit Prahou, abych našla metro a dojela do Dejvic.. Ale o tom už bude jiný článek..

Fotkyzde

Informace o TOKAMAKU a PALSU na:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tokamak
http://www.pals.cas.cz/pals/indexcz.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama